Radom leży w centrum Równiny Radomskiej, stanowiącej część Niziny Mazowieckiej w widłach Wisły i Pilicy. Zachowane zabytki, klimat królewskiego i postindustrialnego Radomia, wielość imprez kulturalnych i sportowych sprawią, że goście nie będą się u nas nudzić. Unikatem w skali kraju jest świetnie zachowany dawny układ urbanistyczny od wczesnośredniowiecznego grodziska do XIX-wiecznego centrum, które swoją funkcję pełni po dziś.

W poznaniu atrakcji turystycznych miasta i najbliższej okolicy pomogą z pewnością wędrówki szlakami pieszymi czy rowerowymi. Szczegółowe informacje na temat szlaków turystycznych, bogactwa zabytków i związanych z nimi wydarzeń historycznych, każdy turysta znajdzie w jednym z najlepszych na Mazowszu Centrum Informacji Turystycznej.

Do odwiedzenia Radomia w ramach turystyki weekendowej zachęcają także ciekawe imprezy jak np. największe w Polsce i w tej części Europy Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show, Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, Uliczka Tradycji czy Święto Chleba.

Źródło: http://www.radom.pl/page/23,dla-turystow.html

 

Na terenie powiatu radomskiego znajdują się cenne przyrodniczo obszary. Wiele miejscowości znanych jest ze swych walorów rekreacyjnych i krajobrazowych. Gminy: Pionki, Jastrzębia, Gózd i Jedlnia Letnisko leżą w części na terenie Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Położenie parku w widłach pradolin rzek Wisły i Radomki wpłynęło na dużą różnorodność form ukształtowania terenu oraz bogactwo świata roślin i zwierząt. Najcenniejsze i najbardziej naturalne ekosystemy leśne, często z ponad 200 letnimi drzewostanami, chronione są w 15 rezerwatach tj.: „Brzeźniczka”, „Ciszek”, „Jedlnia”, „Guść”, „Krępiec”, „Leniwa”, „Ługi Helenowskie”, „Miodne”, „Okólny Ług”, „Pionki”, „Ponty”, „Ponty Dęby”, „Zagożdżon”, „Załamanek” oraz „Źródło Królewskie”. O bogactwie flory świadczy występowanie na terenie parku 580 gatunków roślin naczyniowych. Wśród nich są 43 gatunki chronione, a 8 wpisanych jest do Czerwonej Księgi Roślin. Bogactwo fauny jest równie imponujące – ponad 218 gatunków ptaków. Ssaki reprezentowane są przez 57 gatunków – w tym 32 chronionych. Ponadto spotykamy tu 13 gatunków płazów i 6 gatunków gadów. Oprócz rezerwatów, na terenie Parku znajduje się 106 użytków ekologicznych oraz 263 pomniki przyrody. Teren ten jest doskonałym miejscem do prowadzenia edukacji ekologicznej. Umożliwiają to: Izba Dydaktyczno - Muzealna Puszczy Kozienickiej w Augustowie, ścieżki dydaktyczne oraz rozbudowana sieć miejsc wypoczynku i szlaków dla turystów pieszych i zmotoryzowanych. Dla miłośników turystyki rowerowej w 2005 roku wyznaczono sieć szlaków rowerowych Puszczy Kozienickiej, która liczy 350 km. Składa się ona z 15 oznakowanych szlaków rowerowych o długości od 3 do 53 km.

Okolice Iłży to również interesujące obszary leśne wraz z niezamarzającymi źródłami. Znajduje się tam Puszcza Iłżecka, która położona jest na Podgórzu Iłżeckim, łącząc się częściowo z lasami Puszczy Świętokrzyskiej. Obrzeża tych lasów szczególnie w sąsiedztwie Iłży stanowią tereny atrakcyjne pod względem krajobrazowym. Szczególnie piękny jest fragment puszczy, przez który przepływa Iłżanka.

W kilkunastu miejscowościach powiatu znajdują się interesujące obiekty zabytkowe, kościoły, dwory, parki i inne miejsca związane z historią regionu. Najciekawsze to między innymi: ruiny zamku biskupów krakowskich w Iłży z XIV wieku, dworek Gombrowiczów we Wsoli z 1914 r., kościół modrzewiowy w Bardzicach z 1771 r., Skansen Leśnej Kolejki Wąskotorowej w Pionkach, itd.

Dużą atrakcją turystyczną powiatu jest również jeden z największych na Mazowszu sztuczny zbiornik wodny w Domaniowie, wokół którego dynamicznie rozwija się działalność agroturystyczna. To doskonałe miejsce, by zregenerować siły, odpocząć nad wodą, skorzystać ze świeżego powietrza i gościnności gospodarzy. Co roku nad zalewem odbywa się Rowerowy Zjazd Gwieździsty, którego organizatorem jest między innymi prężnie działający Związek Gmin „Radomka”, zrzeszający sześć gmin położonych w dorzeczu Radomki. W 2003 r. zostały zaprojektowane i oznakowane turystyczne szlaki rowerowe o łącznej długości 287,2 km, prowadzące przez wszystkie gminy tworzące Związek. Biorą one początek na przedmieściach Radomia i prowadzą do kompleksów leśnych położonych za Przysuchą.

Dzięki połączeniom sieci szlaków Związku Gmin Radomka, Związku Gmin Iłżanka oraz Puszczy Kozienickiej, powstała makroregionalna sieć szlaków rowerowych. 

Miłośnicy pieszych i rowerowych wycieczek mogą zwiedzać także cenny kompleks przyrodniczy doliny Radomki. Dolina rzeki charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem roślinności z zachowanymi w krajobrazie rolniczymi enklawami.

Źródło: http://www.radompowiat.pl/194,turystyka.html